MISCELLANEOUS / Mirrors / Spegellampetter + 3901377
*
nr 390 1377
Spegellampetter +
Lenght: ()
spegel, 3 del, Tenn
Estimate:
300
Sold:
SEK 400
Auction date:
Monday December 12 2005
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
11/12 22:08:19
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel spegellampetter speglar tenn väggljusstakar väggljusstake
-
8291 MIRROR
19th century, delvis förgylld ram, 77x53, wear, da..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:03
-
8195 MIRROR
Empirestil. Height: 100 cm, Width: 46 cm, damaged.
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:18
-
7027 MIRROR
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:12
-
8125 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:07
-
8202 Spegelskåp
around year 1900, Ett dörrpar bakoliggande hyllpla..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:51
*
Spegellampetter +
nr 390 1377
Spegellampetter +
Lenght: ()
spegel, 3 del, Tenn
| Estimate: | 300 |
|---|---|
| Sold: | SEK 400 |
| Auction date: |
Monday December 12 2005 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 11/12 22:08:19 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel spegellampetter speglar tenn väggljusstakar väggljusstake
-
8291 MIRROR
19th century, delvis förgylld ram, 77x53, wear, da..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:03 -
8195 MIRROR
Empirestil. Height: 100 cm, Width: 46 cm, damaged.
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:18 -
7027 MIRROR
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:12
-
8125 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:07 -
8202 Spegelskåp
around year 1900, Ett dörrpar bakoliggande hyllpla..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:51



